assignment help australia

سونوگرافی NT یا غربالگری سه ماهه اول چیست ؟

این سونوگرافی برای همه زنان باردار باید در هفته ۱۱ تا ۱۴ (۱۱ هفته و ۲ روز تا ۱۳ هفته و ۶ روز) انجام شود. NT که مخفف nuchal translucency است عبارتست از تجمع طبیعی مقداری مایع زیرپوستی در پشت گردن جنین. در این بازه زمانی خانم های باردار باید با مراجعه به موسسات سونوگرافی توسط رادیولوژیست سونوگرافی شوند و اندازه NT تعیین شود.

این سونوگرافی نیمی از غربالگری سه ماهه اول است. نیمه دوم آن آزمایش خون است که طی آن دو مارکر سرمی به نامهای βHCG و PAPP-A در خون مادر اندازه گیری می شوند. سپس نتیجه سونوگرافی NT و این آزمایشات همراه با در نظر گرفتن عواملی مثل سن مادر باهم آنالیز شده و نتیجه نهایی غربالگری سه ماهه اول گزارش می شود.

زنان باردار باید توجه داشته باشند که در همان روزی که این سونوگرافی را انجام می دهند یا فردای آن روز به آزمایشگاه مراجعه کنند. تأخیر در مراجعه به آزمایشگاه ممکن است نتیجه نهایی غربالگری را مخدوش نماید و اگر چند روز فاصله بیافتد قابل انجام (قابل اعتماد) نیست.

هدف اصلی از این غربالگری شناسایی موارد در معرض خطر سندرم داون است که نوعی عقب ماندگی ذهنی است که گاهی اختلالات جسمی هم دارد. نکته مهم این است که مادران باردار نباید با مثبت شدن نتیجه غربالگری دچار استرس زیادی بشوند، چراکه این نتایج تشخیص دهنده نیست بلکه صرفاً نشان     می دهد که جنین آنها در معرض خطر است و باید بررسی تشخیصی انجام دهند که معمولاً عبارتست از آمنیوسنتز (نمونه برداری از مایع  اطراف جنین). اغلب موارد آمنیوسنتز نتیجه منفی دارند یعنی جنین سالم است.

در برخی موارد فقط با سونوگرافی NT مشخص می شود که مادر باردار باید تحت آمنیوسنتز قرار بگیرد و نیاز به بررسی آزمایشگاهی تکمیلی رویتن نیست. اینها مواردی هستند که NT آنها خیلی ضخیم یعنی بالای ۳ میلیمتر هستند.

در مواردی که عدد NT کمتر از ۳ میلیمتر است فقط باید آزمایشات غربالگری خون انجام شود.

متأسفانه گاهی مشاهده می کنیم که مادران باردار را از NT های حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیمتر هم می ترسانند که صحیح نیست. فلذا باز تأکید می کنیم که NT کمتر از ۳ میلیمتر در اکثر موارد نیاز به آمنیوسنتز ندارد. البته گاهی NT بین ۲ تا ۳ میلیمتر در برخی موارد معدود نیاز به بررسی بیشتر با آزمایش خون ژنتیکی cell-free DNA یا NIPT دارند که در اینصورت معمولاً رادیولوژیست هنگام سونوگرافی NT این پیشنهاد را در گزارش خود توصیه می کند.

در کنار غربالگری سندرم داون، سونوگرافی NT برای غربالگری سندرمهای دیگر مثل تریزومی ۱۸ و تریزومی ۱۳ کاربرد دارد. همچنین ضخیم شدن NT می تواند نشانه ای از بیماری قلبی جنین یا بیماری های دیگر باشد. از اینرو، وقتی NT ضخیم است علاوه بر بررسی آزمایشگاهی تکمیلی، آنومالی اسکن دقیق و اکوی قلب جنین نیز در حوالی هفته ۱۸ بارداری نیز حتماً باید انجام شود.

یک نکته مهم دیگر در این سونوگرافی آن است که علاوه بر اندازه گیری NT، رادیولوژیست می تواند بسیاری از ناهنجاری های (آنومالی های) جنین را نیز در این زمان تشخیص بدهد و اگر خدای نکرده موردی کشف شود خیلی زود و به موقع به روش قانونی جنین سقط می شود و از استرس و هزینه  و عوارض آینده جلوگیری می شود. بنابراین، بهتر است متخصصین زنان یا ماماهای محترم در هنگام درخواست سونوگرافی NT، سونوگرافی آنومالی اسکن سه ماهه اول را نیز درخواست نمایند. این امر بویژه در مادران با سن بالای ۳۰ سال، سابقه دیابت، مصرف سیگار، سابقه بیماری قلبی عروقی، فشارخون و هر گونه عامل خطر دیگر اهیمت دارد. البته امروزه که تعداد فرزندان هر خانواده معمولاً یک یا دو فرزند بیشتر نیست، چه بهتر است که بررسی های کامل در دوران قبل از تولد انجام شود تا از تولد یک نوزاد سالم اطمینان حاصل گردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X