assignment help australia

آنومالی اسکن

آنومالی اسکن چیست؟

در سونوگرافی آنومالی پزشک رادیولوژیست همه اعضای بدن جنین را از سر تا پا اسکن می کند و به بررسی ناهنجاری های احتمالی جنین می پردازد.

آیا همه زنان باردار باید این سونوگرافی را انجام دهند؟

بله. سونوگرافی آنومالی اسکن باید برای همه زنان باردار انجام شود.

زمان مناسب برای سونوگرافی آنومالی چه زمانی است؟

آنومالی اسکن برای همه زنان باردار باید در حوالی هفته ۱۸ حاملگی انجام شود.(البته در کشورهای دیگر از هفته ۱۸ تا ۲۰ انجام می شود). ما توصیه می کنیم برای از دست ندادن زمان مناسب این سونوگرافی، خانم های باردار از همان زمانی که سونوگرافی NT (غربالگری اول) را انجام می دهند برای سونوگرافی آنومالی اسکن خود وقت تنظیم بکنند که قبل از هفته نوزدهم حتما این سونوگرافی انجام شود. البته لازم به ذکر است که آنومالی اسکن بعد از آن هم قابل انجام است و چه بسا در هفته های ۲۰ تا ۲۴ حاملگی حتی برخی ناهنجاریها بهتر قابل تشخیص باشند، ولی بدلیل محدودیت زمانی در موارد نادری که نیاز به سقط قانونی دارند توصیه می شود که این سونوگرافی در هفته ۱۸ بارداری انجام گردد.

آیا آنومالی اسکن می تواند همه ناهنجاری های جنین را تشخیص بدهد؟

با اینکه امروزه پیشرفتهای چشمگیری در زمینه سونوگرافی جنین صورت گرفته است و در ایران نیز از جدید ترین تجهیزات و علم روز دنیا برای اینکار استفاده می شود، ولی هنوز همه موارد ناهنجاریهای جنین قابل تشخیص نیست. البته باید تأکید کنیم که اکثریت قریب به اتفاق ناهنجاری های جنینی که خطرناک یا شدید هستند یا با حیات در آینده منافات دارند در این سونوگرافی تشخیص داده می شوند.

بعضی از ناهنجاری ها نیز تأخیری و دیررس هستند، یعنی در زمان انجام سونوگرافی آنومالی وجود ندارند(یا علامت آشکاری ندارند) بلکه در ماه های بعد بروز می کنند و بدیهی است که این موارد نیز در آنومالی اسکن قابل تشخیص نیست. از جمله این موارد می توان به فتق دیافراگم، ونتریکولومگالی/هیدروسفالی (افزایش مایع بطن های مغزی)، انسداد و آترزی روده جنین، بسته بودن مقعد، دیسپلازی های اسکلتی (کوتاهی شدید اندامها و قد جنین) و برخی موارد نادر دیگر اشاره کرد. بر این اساس، ما توصیه می کنیم خانم های باردار یک سونوگرافی آنومالی دیگر در سه ماهه آخر بارداری برای بررسی ناهنجاری های دیررس انجام دهند.

آیا در هنگام آنومالی اسکن تعداد انگشتان دست و پای جنین هم بررسی می شود؟

برای پاسخ دادن به این سوال یک مثال میزنم؛ وقتی ما می خواهیم از یک فرد بالغ یا نوجوان عکس بگیریم براحتی می توانیم با او ارتباط برقرار بکنیم و از او بخواهیم مثلا لبخند بزند یا فیگور خاصی بگیرد ولی وقتی قرار است از یک کودک شیرخوار عکس بگیریم کار سخت می شود و مجبوریم از پدر و مادر کودک بخواهیم برای تهیه عکس مناسب کودک را در وضعیت خاصی نگه دارند. در مورد جنین کار به مراتب  بسیار سخت تر است چون به هیچ روشی نمی توان با جنین ارتباط برقرار کرد و جنین نیز هر موقعیتی که دلش می خواد میگیرد. گاهی برای دیدن صورت جنین ما مجبور می شویم چند نوبت مادر باردار را سونوگرافی کنیم تا بتوانیم چشمها و لب و دهان جنین  را ببینیم.

در مورد انگشتان جنین این مشکل وجود دارد که ممکن است در اکثر طول مدت سونوگرافی جنین دستش را مشت نگه دارد و آن مدت کوتاهی هم که انگشتان را باز می کند دستش رو به پروب سونوگرافی نباشد که رادیولوژیست بتواند هر پنج انگشت را یکی یکی بشمارد. این مشکل در مورد انگشتان پا به مراتب بیشتر است. از اینرو، در هیج جای دنیا شمارش انگشتان جزء سونوگرافی آنومالی اسکن نیست. با اینحال، ما در مرکز تصویربرداری خودمان  انگشتان دست و پای جنین را می بینیم و  از روی مانیتور مخصوص به مادر و پدرها هم نشان می دهیم.

آیا قلب جنین هم در آنومالی اسکن بررسی می شود؟

بطور روتین در آنومالی اسکن کلیات قلب مثل محل قرارگیری، چهار حفره ای بودن، سایز قلب و ضربان قلب  بررسی می گردد.

بررسی دقیق قلب جنین نیاز به اکوی قلب جنین دارد که در مرکز ما قابل انجام است. به لحاظ علمی همه زنان باردار نیاز به اکوی قلب جنین ندارند و این بررسی برای موارد در معرض خطر مثل سابقه بیمایر مادرزادی قلب در خانواده، سن بالا، دیابت، NT ضخیم، وجود سایر ناهنجاریها در جنین، برخی بیماری ها در مادر، حاملکی های پرخطر، و … توصیه می شود. با اینحال، ما معتقدیم امروزه که تعداد فرزندان هر خانواده معمولاً یک یا دو فرزند بیشتر نیست، چه بهتر است که بررسی های کامل در دوران قبل از تولد انجام شود تا از تولد یک نوزاد سالم اطمینان حاصل گردد و انجام اکوی قلب جنین را حداقل برای خانواده هایی که تمکن مالی کافی دارند توصیه می کنیم.

با آرزوی سلامتی برای همه انسان ها

دکتر کریمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X